A, A+ ir A++ klasių gyvenamųjų namų stogų šiltinimas

2018-06-27

Šiandien vis daugiau statančių sau namą asmenų galvoja apie A klasės energinio naudingumo pastatus. Tokie pastatai yra patrauklūs keliais aspektais. Pirmiausia, tai – mažai energijos naudojantys statiniai, todėl šildymo išlaidos, palyginti su B klasės pastatų, 2–3 kartus mažesnės. Antra, šių namų patalpų mikroklimatas kur kas geresnis. Jį sukuria visas tokiems pastatams taikomų priemonių rinkinys: vėdinimo sistema, tiekianti šviežią orą į patalpas; gerai apšiltintos išorinės atitvaros, kurių paviršiai šilti; pastato sandarumas, užtikrinantis, jog patalpose nebus skersvėjų. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, PAROC sukūrė visą seriją gaminių ir sprendimų A, A+ ir A++ klasių pastatams šiltinti.

A, A+, A++ klasių pastatams svarbu:

1. Sudarytas šilumos izoliacijos apvalkalas

2. Racionali orientacija pasaulio šalių atžvilgiu

3. Pastato forma

4. Efektyvūs langai

5, Apsauga nuo saulės

6. Gerai apšiltintos atitvaros

7. Efektyvi vėdinimo sistema

8. Maži šilumos tilteliai

9. Sandarumas

Šlaitinio stogo šiltinimas

Lietuvoje gyvenamieji pastatai dažniausiai statomi su mansarda, todėl šilumos izoliacinis sluoksnis tokiose konstrukcijose yra montuojamas tarp gegnių. Kadangi šilumos izoliacijos storiai, siekiant A, A+ ir A++ klasių rodiklių, yra didesni, nei įprasta, gegnės naudojamos sudėtinės arba kompozicinės. Tarp jų įrengiamas šilumos izoliacijos sluoksnis iš „PAROC eXtra“ arba „PAROC eXtra plus“ plokščių. Iš šiltosios pusės, tai yra iš pastato vidaus, prie gegnės yra tvirtinama vandens garų izoliacija (kartu ir orą izoliuojantis sluoksnis).  Paprastai tam naudojama 200 mikronų storio polietileno plėvelė. Prie gegnės apačios per pritvirtintą polietileno plėvelę prikalami mediniai tašeliai ar metalo profiliai, ant kurių bus tvirtinama lubų apdaila (gipskartonio plokštės, medinės dailylentės ir pan.).

Tarpas tarp tašelių ar profilių yra užpildomas 50 mm storio šilumos izoliacija. Virš gegnės įrengiama hidroizoliacija iš vandens garams laidžios plėvelės (difuzinė plėvelė), prie kurios yra glaudžiamos universalios akmens vatos plokštės. Šiuo atveju būtina įsitikinti, ar tikrai reikiamą plėvelę pasirinkote. Rekomenduojama naudoti tokią, kurios ekvivalentinis vandens garų difuzijos storis ne didesnis kaip 0,02 m. Vėdinamasis oro tarpas turi būti įrengtas virš difuzinės plėvelės. Šio tarpo aukštis priklauso nuo šlaito ilgio, tačiau turi būti ne mažesnis kaip 50 mm. Be to, tarp karnizo (stogo apačios) ir kraigo (stogo viršaus) turi būti užtikrintas oro judėjimas, taigi šis tarpas turi susisiekti su lauko oru.

Virš hidroizoliacijos sluoksnio išilgai gegnės kalama lenta, ant jos skersine kryptimi – grebėstai, ant kurių tvirtinama čerpių arba banguotų lakštų danga. Visų šių sluoksnių svarba yra didelė, todėl bet kokia klaida lemia papildomas išlaidas vėliau ją ar jas taisant.

Plokščiojo stogo šiltinimas

Plokštieji stogai statant individualų namą pasirenkami rečiau. Bet jei pasirinkote, pirmiausia reikės suformuoti jo nuolydį, o tada įrengti vandens garų ir oro izoliacijos sluoksnį. Garų ir oro izoliacijai, kaip ir šlaitinio stogo atveju, galima naudoti 200 mikronų storio polietileno plėvelę. Suklijavus plėvelės sandūros siūles, ant jos įrengiama šilumos izoliacija.

Plokščiajam stogui šiltinti rekomenduojama naudoti naujas vertikaliai orientuoto plaušo plokštes PAROC ROL 30, kurių storis – 210–440 mm. Ant jų viršutinis šilumos izoliacijos sluoksnis iš PAROC ROB 80 plokščių įrengiamas taip, kad nesutaptų su apačioje esančių plokščių siūlėmis. Stogo danga įrengiama tiesiog ant PAROC ROB 80 plokštės ją prilydant ir (arba) mechaniškai pritvirtinant.

Palėpės perdangos šiltinimas

Statant A, A+ ar A++ klasių energinio naudingumo namus, verta apsvarstyti šaltos palėpės variantą. Tai daug paprastesnė stogo konstrukcija, lengva įrengti šiltinamąjį sluoksnį, o pati palėpė yra puiki erdvė ortakiams pakloti ir vėdinimo įrangai sumontuoti. Šaltoje palėpėje esanti didelė erdvė tarp lubų ir išorinės stogo konstrukcijos sudaro sąlygas lengvai sumontuoti reikiamą izoliacijos sluoksnį. Mat čia šilumos izoliacijos storio neriboja gegnių aukštis.

Šiltinant palėpę, nereikia kloti izoliacinės medžiagos sluoksnio tarp gegnių, – šiltinimo medžiaga montuojama ant perdangos, prieš tai būtinai įrengus vandens garų ir oro izoliaciją. Šio sluoksnio siūles reikia suklijuoti ir sandariai sujungti su kitais oro izoliavimo funkcijas atliekančiais elementais, pvz., siena.

Palėpei šiltinti rekomenduojama naudoti universalias akmens vatos plokštes „PAROC eXtra“ arba „PAROC eXtra plus“. Bendras šiltinamojo sluoksnio storis parenkamas remiantis skaičiavimais, tačiau A klasės pastatuose jis turėtų būti 350–600 mm. „PAROC eXtra“ plokštės gali būti klojamos keliais sluoksniais taip, kad viršutinių plokščių siūlės nesutaptų su apatinių plokščių siūlėmis.

Ypač svarbu šilumos izoliacijos plokštes pastato perimetru apsaugoti nuo šalto oro patekimo į patį šiltinamąjį sluoksnį. Todėl visu perimetru reikėtų naudoti apsaugos nuo vėjo mineralinės vatos plokštes PAROC WAS 35 arba difuzinę plėvelę. Ją būtina gerai pritvirtinti.

Nedegios, vandens garams laidžios bei puikiai šilumą ir garsą izoliuojančios plokštės iš akmens vatos – puikus pasirinkimas. Šiltinimas PAROC akmens vata sukuria reikšmingą vertę: geresnę gyvenamąją aplinką, saugesnį ilgalaikį būstą.

Kodėl verta rinktis „PAROC“ akmens vatą?

1. Mažina šildymo išlaidas

2. Sukuria daugiau komforto

3. Puikiai izoliuoja garsą

4. Kvėpuoja

5. Nedega

6. Patraukli kaina už PAROC akmens vatos kokybę

7. Laiko patikrinta skandinavų patirtis

8. Gaminama Lietuvoje

9. Sukurta gamtos, ištobulinta žmogaus


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?