Atgimstantys tautiški dailės amatų slėpiniai – pamario moksleivių pomėgis

2018-07-06, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Paulina Mickutė ir jos taikomieji dirbiniai, kurių yra sukūrusi apie 40.
Paulina Mickutė ir jos taikomieji dirbiniai, kurių yra sukūrusi apie 40.
Lietuvos moksleivių liaudies dailės šeštojo konkurso „Sidabro vainikėlis“ regioniniam turui darbus teikė 384 mokiniai, iš kurių 42 kūriniai atrinkti konkuruoti finaliniame etape – nacionaliniame ture Kretingos krašto muziejuje. Gera naujiena pamariškiams –  Žemaičių Naumiesčio gimnazijos dešimtokės Paulinos Mickutės  taikomosios dailės dirbiniai „Veidrodis”, „Dekoratyvinė dėžutė“ (technologijų mokytojas Edmundas Naujokas) pelnė III vietos diplomą.

Konkurso iniciatorius ir organizatorius – Lietuvos Nacionalinis Kultūros centras. Buvo surengti trys turai: vietinis, regioninis, nacionalinis. Atskirai konkuravo 4-8 klasių (9-14 metų) ir 9-12 klasių (15-19 m.) mokiniai. Pagrindinis renginio tikslas – palaikyti ir gaivinti nykstančias liaudies dailės tradicijas, skatinti visuomenės, jaunimo domėjimąsi tradiciniais amatais. Visai įmanoma, jog kai kuriems darbų autoriams šis pomėgis ateityje išbujos ir padės surasti savo užsiėmimą, susijusį su kūrybine veikla, smulkiu verslu.

Regioniniame ture - sėkmingai

Džiugu, kad šių konkursų dalyviai šilutiškiai nuolat patenka tarp prizininkų. Beje, būtent pamariškiai yra technologijų olimpiadų sumanytojai. Penkti metai jie - savo regiono, į kurį įeina Klaipėdos miestas ir rajonas, Tauragė, Jurbarkas, Raseiniai, Palanga, Pagėgiai, Neringa, Šilalė, lyderiai. Tauragėje pamariškiai demonstravo šešių mokinių darbus. Geriausiai buvo įvertintas naumiestiškės Paulinos Mickutės darbas „Veidrodis“, atnešęs autorei I vietą. Pasak jos mokytojo Edmundo Naujoko, Paulina yra sukūrusi apie 40 darbų. Jos pasirinkimas – taikomieji dirbiniai iš liepos ir juodalksnio medienos. Paulina – rajono technologijų olimpiados laureatė, eksponavusi darbą „Laikrodis“. E. Naujokas įsitikinęs, kad kitąmet jo auklėtinė nustebins dar gražesniais, sudėtingesniais eskizais ir kuriamais dirbiniais. Beje, nacionaliniam konkurso „Sidabro vainikėlis“ turui pristatomi tik pirmųjų vietų darbai. Regioniniame ture Tauragėje II vietą užėmė Vydūno gimnazijos abiturientė Dovilė Martinkutė (technologijų mokytoja Alina Judžentienė). Komisijai patiko jos išsiuvinėtas delmonas – lietuvininkės tautinio rūbo detalė, panaši į rankinę. Dėmesio susilaukė ir vienuoliktokės Gabrielės Norvaišaitės išsiuvinėtas Vydūno portretas, skirtas rašytojo, filosofo 150 metų jubiliejui.

Užburianti linijų ir spalvų galia

Konkursas tęsėsi nuo kovo iki birželio. Tai buvo parodose eksponuojami medžio drožybos, skulptūros, keramikos, tekstilės, grafikos, popieriaus karpiniai, margučiai, net juvelyriniai dirbiniai. Mokiniams suteikta galimybė brandinti, iškleisti kūrybinius sparnus. Ne vienas taip atranda savo pašaukimą, stiprina grožio suvokimą, ima vertinti kūrybinį darbą, kruopštumą. Konkurso komisijas šiemet džiugino Aukštaitijos (Panevėžio) audėjų nuausti rankšluosčiai, staltiesės, lovatiesės, papuoštos baltiška ornamentika ir sumanytais dailiais raštais, medžio drožėjai žemaičiai, klaipėdiečiai. „Sidabro vainikėliais“ įvertinti autorių Aurimo Jurgaičio (Plungė), Martyno Strazdo  (Klaipėda) kūriniai. Aurimas pagamino šventą Jurgį ant žirgo, ietimi patiesusį drakoną, Robertas eksponavo Mažosios Lietuvos arfą. Pirmąją vietą nacionaliniame ture pelnė ir vienuolikmetės Mortos Žaliauskaitės  (Lazdijai) darbas „Sodai“. Jos kūrybinė medžiaga – šiaudeliai. Išvardintų autorių darbai pelnė jiems laurus nacionaliniame ture, surengtame Kretingos muziejuje. Įdomu pažymėti, kad buvo apdovanojami kiekvienos dailės srities šešių geriausių darbų autoriai. Dešimtokė naumiestiškė Paulina Mickutė pratęsė buvusių gimnazijos auklėtinių, prizininkų Aurimo Rimkaus ir Artūro Huberto Tunaičio laimėjimų seriją.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Laima2018-07-08
Turi kuo didžiuotis, Paulina - pati savimi ir savo darbu. Sėmės, eik pirmyn ir tik pirmyn. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Xx2018-07-06
Šaunuolė Paulina grażus tavo darbai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?