Trumpa maisto tiekimo grandinė – naudinga ir ūkininkams, ir vartotojams

2018-07-18, „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ gamintojams naudinga dėl produkcijos realizacijos, o vartotojams – dėl didesnių šviežios žemės ūkio produkcijos pasirinkimo galimybių.
Ričardo Pasiliausko nuotr.
Ričardo Pasiliausko nuotr.
Ūkininkai, gaminantys, perdirbantys ir parduodantys produkciją, neretai susiduria su realizacijos problema. Jiems sunku konkuruoti su didžiaisiais prekybos centrais – pirkėjų apsisprendimas pirkti vis dar glaudžiai susijęs su produkto kaina, o prekybos centruose ji dažnai būna žemesnė nei turguose. Vis dėlto pirkėjų, kurie argumentu pirkti laiko ne kainą, o produkto kokybę, šviežumą, atsiranda vis daugiau. Kad tokius pirkėjus ūkininkams pasiekti būtų lengviau, o pirkėjai gautų galimybę rinktis iš didesnio asortimento šviežios produkcijos, ūkininkai skatinami naudotis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritimi „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“.

Trumpa tiekimo grandinė – kas tai

Trumpa žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinė – tai riboto skaičiaus smulkiųjų ūkinės veiklos vykdytojų bendradarbiavimas žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo srityje, derinant transportavimo, platinimo, rinkodaros, reklamos ir kokybės valdymo veiklą ir siekiant, kad tiekiami produktai greitai pasiektų vartotoją. Pastaruoju metu paklausa produktų, pagamintų dėl tokio smulkiųjų veiklos vykdytojų bendradarbiavimo, yra gerokai išaugusi, todėl Žemės ūkio ministerija skatina ūkininkus ir partnerius bendradarbiauti ir naudotis „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Parama naudotis verta, nes ji padeda pagerinti smulkiųjų ūkininkų ir perdirbėjų konkurencingumą, finansinę jų padėtį, prisideda prie atskirties tarp miesto ir kaimo mažinimo – mat svarbu, kad remiama trumpos tiekimo grandinės veikla būtų vykdoma kaimo vietovėje.

Pretenduoti į šią paramą gali žemės ūkio ir maisto sektoriuose kaimo vietovėje veikiančių ūkininkų, juridinių asmenų, užsiimančių žemės ūkio produktų, maisto produktų gamyba ar perdirbimu, tarpininkų grupės. Svarbu, kad paramos besikreipiantys fiziniai asmenys būtų ne jaunesni kaip 18 metų.

Parama skiriama projektams, kuriuose dalyvauja ne mažiau kaip 2 subjektai, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba ar perdirbimu.

Pagal priemonės veiklos sritį didžiausia paramos suma paramos gavėjui negali viršyti 90 000 Eur. Jei projekte dalyvauja 4 ir daugiau subjektų, užsiimančių žemės ūkio ir maisto produktų gamyba ar perdirbimu, neįskaitant tarpininko, projekto suma didinama iki 120 000 Eur.

Priklausomai nuo to, kam bus skiriamos bendrosios projekto išlaidos, skirsis ir jų intensyvumas: verslo plano parengimo išlaidoms – 100 proc., projekto verslo plano įgyvendinimo išlaidoms – 60 proc. paramos.

Tinkamos finansuoti išlaidos

Tinkamomis finansuoti išlaidomis pripažįstamos einamosios bendradarbiavimo išlaidos, t. y. susitikimų organizavimas (įskaitant patalpų nuomą, kelionės išlaidas ir pan.), projekto reikmėms skirta nauja technika kroviniams vežti ir (ar) prekybai vykdyti, mechaniniai-hidrauliniai vežimėliai ir (ar) krautuvai, (išskyrus teleskopinius), prekybiniai baldai (stelažai, lentynos, šaldymo vitrinos ir kt.), ir įranga (svarstyklės), fasavimo įranga, verslo plane numatytai veiklai vykdyti skirtų naujų pastatų ir (ar) statinių statyba, rekonstrukcija ar kapitalinis remontas (įskaitant statybines medžiagas), verslo infrastruktūros projekto įgyvendinimo vietoje kūrimas.

Finansuojama bendrųjų išlaidų dalis gali būti ne daugiau kaip 10 proc. kitų tinkamų finansuoti projekto išlaidų vertės be PVM ir ne didesnė kaip 1800 Eur. Tuo atveju, kai projekte numatyti statybos, rekonstrukcijos, kapitalinio remonto ar infrastruktūros įrengimo darbai, finansuojama bendrųjų išlaidų suma be PVM gali būti ne didesnė kaip 3000 Eur.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar reikėtų siųsti Lietuvos karius į Ukrainą?