Kaip su savo pinigais tvarkosi kandidatai į mero postą?

2015-01-14, Saulius SODONIS

Netruks ateiti kovo 1 diena, kuomet tiesiogiai balsuodami rinksime Šilutės rajono savivaldybės merą. Nors būsimųjų rajono vadovų įgaliojimai nebus labai dideli, tačiau tiesioginiai rinkimai – didelis žingsnis platesnės demokratijos link. Norėdami patraukti dėmesį ir užkariauti rinkėjų simpatijas jie atvirai kalbės apie save, savo planus ir ketinimus. Štai mes galime jau dabar, kol dar plačiai neįsilingavo rinkimų kampanija, pradėti pažintį su būsimais kandidatais.   

Privalomi reikalavimai

Pagal visas teisines procedūras, kandidatai į mero postą jau turėjo atlikti tam tikrus darbus. Vienas jų – atvirai pristatyti savo turtą, pajamas ir nurodyti sumokėtus mokesčius. Ši informacija jau pateikta viešai ir yra bet kam prieinama. Tereikia apsilankyti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) tinklalapyje. Ten yra skelbiami visų Savivaldybių kandidatų į merų postus finansiniai reikalai. Toks viešumas yra reikalingas, kad būtų matoma, kaip keitėsi rajono vadovų finansinė padėtis per metus ar daugiau. Tuo, visų pirma, siekiama užkirsti kelią nelegaliam praturtėjimui. Ne paslaptis, kad merai savo rankose turi nemenką galią. Ji skirta visų gyventojų gerovės kėlimui.

Antroji priežastis, netiesioginė: mokantys tvarkytis su savo pinigais, didelė tikimybė, kad išmintingai valdys ir rajono biudžetą. Nors tiesiogiai merai ir nevaldo savivaldybės pinigų, tačiau politiniai sprendimai tam turi įtakos. O merai čia jau gali groti „pirmuoju smuiku“. Tad šia apžvalga daugiau siekiama ne pasmalsauti apie turimą turtą ir lėšas, bet pasigilinti, kas ir kaip tvarkėsi su savo finansais.   

Devyni kandidatai

Prie rinkimų į mero postą tiesiosios Šilutėje stoja devyni kandidatai. Tarp jų yra ir ėjusių mero pareigas. Tai: Šarūnas Laužikas, Arvydas Jakas, Virgilijus Pozingis, Daiva Žebelienė bei dabartinis rajono vadovas Vytautas Laurinaitis.  

Trys – dabar Savivaldybėje dirbantys kandidatai: Administracijos direktorius, prieš tai daugelį metų buvęs Savivaldybės Ūkio skyriaus vadovas, Sigitas Šeputis, taip pat Raimundas Ambrozaitis – buvęs administracijos direktorius, o dabar užimantis administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas, ir Romualdas  Renčeliauskas – ilgametis Civilinės, priešgaisrinės ir gyventojų saugos skyriaus vedėjas.  

Vienintelė politinės patirties neturinti kandidatė yra Sandra Tamašauskienė. Čia sąmoningai neminimos politinės kandidatų priklausomybės, nes tai tiesioginės sąsajos su turimu turtu neturi. Dar būtų galima pridurti, kad kandidatams reikia surinkti po 320 juos remiančių Šilutės rajono rinkėjų parašų. Nors tai ir nėra labai didelis slenkstis, tačiau vis dėlto jis yra.

Privalomas registruoti turtas

Tarp kandidatų į Šilutės rajono savivaldybės mero postą yra vienas milijonierius – tai A. Jakas. Jo turimas ir privalomai registruotas turtas yra 1 433 300 Lt. Nuo jo žymiai atsilieka V. Pozingis, kurio turtas įvertinamas 531 098 Lt. Trečioji – D. Žebelienė, kurios turto vertė siekia 433 558 Lt. Toliau rikiuojasi S. Šeputis (420 527,00 Lt), Š. Laužikas (373 673,00 Lt), R. Ambrozaitis (194 812,00 Lt) ir R. Renčeliauskas (120 000,00 Lt).

Likę kandidatai deklaruoja mažesnės nei šimto tūkstančių litų vertės turtą. Tai Sandra Tamašauskienė – 80 000,00 Lt ir Vytautas Laurinaitis  – 32 000,00 Lt.

Kandidatų vertybiniai popieriai, meno kūriniai, juvelyriniai dirbiniai ir turimos lėšos

Šioje grafoje taip pat pirmas yra A. Jakas – jis deklaruoja turintis šių vertybių už 743 773,00 Lt. Už jo yra S.Tamašauskienė – 40 000,00 Lt. V. Pozingis nurodo 6 246,00 Lt sumą. Likusieji kandidatai šioje anketos dalyje turi įrašę po nulį.

Daugiausiai turintis santaupų yra S.Šeputis – 151 000,00 Lt. Likę kandidatai, išskyrus V. Pozingį (105 000,00 Lt), neperkopia ribinės 100 tūkstančių litų sumos. O A. Jakas ir V. Laurinaitis šiose deklaracijos grafose nurodo nulius.      

Paskolos

Čia nurodytos dvi dalys – kokios kandidatų gautos ir jų pačių suteiktos paskolos. Pagal gautas paskolas vėl lyderis A.Jakas: anketoje nurodyta, kad jis yra gavęs 2 067 038,00 litų paskolą. S. Šeputis – 45 tūkst. Lt, o D. Žebelienė – 3 381,00 Lt paskolas. Likusieji kandidatai į Šilutės rajono savivaldybės mero postą su paskolomis nurodo reikalų neturintys.

Anketose kalbama, kad A. Jakas yra suteikęs ir didžiausią paskolą – 631 500,00 Lt. Kone perpus mažesnę sumą – 350 901,00 Lt – taip pat yra paskolinęs ir Š. Laužikas. Kiti septyni kandidatai deklaruojamu laikotarpiu niekam nesuteikė oficialiai deklaruotų paskolų.

Pajamos ir mokesčiai

Ši deklaracijos dalis labai svarbi, nes liudija kandidatų darbą, už kurį gautos pajamos. Tad tikėtina, kad tai Šilutės rajonui bus gerai. Čia vėl pirmauja A. Jakas: jis deklaruoja gautus 747 194,00 litus pajamų, Š. Laužikas – 1672 75,00 Lt, D. Žebelienė – 76 633,95 Lt, V. Laurinaitis –73 783,52 Lt, R. Ambrozaitis – 71 262,04 Lt, S. Tamašauskienė – 49 980,86 Lt, S. Šeputis – 48 057,14 Lt, V. Pozingis – 42 236,82 Lt ir R. Renčeliauskas – 42 027,27 Lt.

Tačiau sugretinus gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius viskas atrodo jau kitaip. Čia lyderiauja visai kiti kandidatai. Daugiausiai mokesčių iš visų kandidatų į Šilutės rajono mero postą sumokėjo D. Žebelienė – 10 821,00 litą, o tai sudaro 14,12 proc. jos gautų pajamų. Antroje vietoje yra dabartinis meras V. Laurinaitis – į valstybės iždą sumokėjo 10 604,00 litus mokesčių, o tai sudaro 14,37 proc. jo pajamų. Toliau rikiuojasi R. Ambrozaitis – 10 509,00 Lt (14,75 proc.) jo pajamų. Politikos naujokė S. Tamašauskienė papildė biudžetą  7 047,00 litais (14,10 proc.). R. Renčeliauskas, skaičiuojant procentine išraiška, sumokėjo daugiausiai –15 proc., 6 304,00 Lt, mokesčių nuo gautų savo pajamų.

Toliau rikiuosi S. Šeputis – 5 486,00 Lt (11,42 proc.), A. Jakas – 2 519,00 Lt (0,34 proc.) V. Pozingis – 2 043,00 Lt (4,84 proc.) ir Š. Laužikas, kurio deklaracijoje yra nulis sumokėtų mokesčių.   

Tad pasižiūrėjus į šiuos skaičius situacija pasikeičia – daugiausiai sumokėtų mokesčių nurodo gaunantieji atlyginimą iš biudžeto. Verslininkai, matyt, kiek kitaip atsiskaito. Todėl buvo įdomu sužinoti, kodėl kai kas deklaruoja nulį sumokėtų mokesčių, o kai kas – nedideles sumas.

Kandidatų komentarai

A. Jakas šią milijoninę situaciją pakomentavo sakydamas, kad VRK nurodytos deklaracijos yra 2013 metų. Už 2014 metus valstybinė mokesčių inspekcija surinks duomenis ir piliečiams reikės deklaruoti pajamas iki 2015 metų gegužės 1 dienos. Todėl jo ekonominė padėtis praėjusiais metais yra gerokai pasikeitusi. A. Jakas sakė, kad jis su draugais vystė vieną stambų projektą, susijusį su vėjo jėgainių Mažeikių rajone vystymu. Praėjusiais (2014) metais investicinis projektas buvo parengtas ir sėkmingai parduotas. Tam, kad jis galėtų būti šio projekto rengėjų gretose, jam reikėjo dalyvauti su savo finansiniu įnašu. Jį A. Jakas gavo iš savo kompaniono ir kurį deklaravo kaip paskolą. Kadangi projektas jau parduotas – iš gauto pelno didžioji dalis skolos padengta. Nors jos dar ir liko, tačiau tai jau nedidelės sumos. Be to, ir pačiam A. Jakui netrukus bus sugrąžinta jo išduota paskola. O kalbėdamas apie sumokėtus mokesčius jis sakė, kad iki 2014 metų už parduotas akcijas nereikėjo mokėti mokesčių, dėl to ir suma yra nedidelė.      

Susisiekus telefonu su Š. Laužiku sulaukėme paaiškinimo, kad 2013 metais jis meru dirbo tik vieną mėnesį. Tą mėnesį jis ir mokėjęs mokesčius. Kadangi prieš metus buvo kai kurių mokesčių permokos, tai toje mokamų mokesčių eilutėje susidarė nulis. Paklaustas, kodėl nurodomos didesnės nei 167 tūkstančių litų pajamos, o nekalbama apie mokesčius, kandidatas į merus sakė, kad tai jo kaimo turizmo verslas. Dėl įstatymų netobulumo, visa šio verslo apyvarta yra nurodoma kaip pajamos. O štai mokesčiai socialiniam draudimui (Sodrai) yra sumokėti, kaip ir sveikatos draudimas, tačiau jie nepatenka į šią privalomai deklaruoti būtiną eilutę.  


Foto galerija

R. Ambrozaitis.A. Jakas.V. Laurinaitis.Š. Laužikas.V. Pozingis.R. Renčeliauskas.
S. Šeputis.S. Tamašauskienė.D. Žebelienė.

Straipsnio komentarai

Simonas2015-01-17
Kodėl vien ponas Laužikas yra su mero reagalijomis,nebūk godus reikėjo paskolinti ir kitiem buvusiems merams pasipuikuoti Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar Lietuvoje reikėtų uždaryti rusakalbių mokyklas?