„Nešk, vėjau, nešk per žydrąsias marias...“

2018-07-21, Kęstutis JOČYS
K. Jočio nuotraukos
K. Jočio nuotraukos

Smarkus naktinis lietus šeštadienio rytą nurimo, pasirodė saulė, tarsi kviesdama be abejonių ir dvejonių vykti į 100-mečio Marių šventę Kintuose.

Šventiniai renginiai prasidėjo jau ryte, kai buvo duotas startas anapus marių plaukikams ir bėgimo „Laukinis Trail Kintai“ dalyviams. Savo jėgas išbandė ir tinklinio gerbėjai, o šventinio apetito sužadinimui Kintų bibliotekininkės kvietė apsilankyti parodoje „Pamario krašto virtuvė“.

Šventiniai sveikinimai

Oficialioji šventinės programos dalis prasidėjo, kai sportininkai jau buvo įveikę nelengvas rungtis, o susirinkęs gausus būrys dalyvių spėjo numarinti pirmąjį alkio „kirminą“ prekybininkų siūlomais patiekalais ir kintiškių medžiotojų dideliame puode išvirtu šiupiniu. Renginio vedėjai į susirinkusius kreipėsi Vydūno, kuris keletą metų gyveno ir mokytojavo Kintuose, žodžiais: „Gyvenimas yra malonumų kupinas. Jis ir pats yra stebuklas, o gyvenimo nuoboduliu serga tik nuobodūs žmonės“. Jie pakvietė seniūną Antaną Kližentį ir bendruomenės pirmininkę Sigitą Kasparavičienę iškelti į stiebo viršūnę Kintų vėliavą.

Po to ant koncertinės estrados užlipo Šilutės rajono savivaldybės vadovai ir Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda, kuris įteikė seniūnui Nepriklausomybės akto kopiją ir didžiulį šakotį organizatoriams. Meras Vytautas Laurinaitis nuo Savivaldybės padovanojo ąžuoliuką. Renginio vedėjai priminė, kad Kuršių marios ne tik maitina, žavi savo didingumu ir ramybe, bet gali būti bauginančios, ošiančios ir kartais amžiams priglaudžiančios žvejus. 2015 m. Ventės rage buvo pastatytas paminklas iš marių negrįžusiems žvejams atminti, o tautiniais rūbais pasipuošusios merginos perdavė vainiką ventiškių atstovams, kad šį atminties simbolį nuvežtų prie paminklo. Šventės dalyviai pagerbė nuskendusius žvejus tylos minute.

Galingų balsų aidas nuvilnijo pušų viršūnėmis

Miestelio šventė sutapo su Kintų muzikos festivalio pradžia. Apie jį priminė šio renginio organizatorė Audra Judeikienė. O pirmąjį festivalio koncertą, kiek neįprastoje šiam muzikos žanrui aplinkoje, prie Kuršių marių, pradėjo jungtinis „Aukuro“ choras iš Klaipėdos ir Plungės kultūros centro kamerinis choras, kuriems vadovauja maestro Alfonsas Vildžiūnas. Choristai atliko keletą dainų iš neseniai pasibaigusios Dainų šventės „Vardan tos...“ repertuaro. Kad tai buvo stiprus ir patrauklus pasirodymas, įrodė klausytojai, kurie atsistoję dėkojo kolektyvams už įspūdingai nuskambėjusių dainų pynę, kuri, regis, išsklaidė virš marių pakrantės besitvenkiančius lietaus debesis.

Po 35-erių metų pertraukos

Savo savininkų pagaliau sulaukė ir gausus taurių, diplomų, suvenyrų kiekis, išrikiuotas priešais koncertinę estradą. Sportinių varžybų rezultatus skelbęs komentatorius Marijus Budraitis paprašė juos įtaikti merą V. Laurinaitį. Pirmiausia buvo apdovanojami bėgimo „Laukinis Trail Kintai“ nugalėtojai. Kaip sakė vedėjas, šis bėgimas buvo suskirstytas į tris kategorijas: 8, 16 km ir ultra bėgimas 43 km ilgio trasoje, kuri driekėsi per Kintų seniūnijos apylinkes ir Klaipėdos rajono prieigas. Atskirai buvo apdovanojami ir moterys, ir vyrai.

O visų sportinių rungčių „vinimi“ tapo plaukikų „KMM 2018“ maratonas per Kuršių marias, kuris buvo pakartotas po 35-erių metų pertraukos nuo pirmojo plaukimo. Šio maratono startas buvo duotas kitoje Kuršių marių pusėje, iš 50 metrų nuo kranto inkarą išmetusio kurėno „Kuršis“. Į vandenį šoko 25 plaukikai iš 6 šalių: Rusijos, Baltarusijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos. Kiekvienas dalyvis turėjo ant rankos spec. apyrankę, kuri fiksavo laiką, nuplaukus pusę trasos (5 km). Iš visų startavusių finišo nepasiekė tik du dalyviai. Oras plaukimui buvo palankus - marios be bangų, o įdomiausias etapas buvo finišuojant, kur marių gylis vietomis tesiekė vos 30 cm. Visi plaukikai buvo apdovanoti ne tik prizais, diplomais, bet gavo ir spec. sertifikatus, suteikiančius Kuršių marių nugalėtojų vardus. Kol ištvermingiausieji plaukė per marias, Kintų prieplaukos teritorijoje jėgas išbandė mini plaukimo (2 km) dalyviai. Tikėtina, kad kito maratono nebereikės laukti taip ilgai – jis taps tradiciniu, o M. Budraitis pasiūlė, kad kitais metais būtų įtraukta dar viena rungtis - 1 km ilgio trasą turėtų nuplaukti rajono vadovai ir seniūnai!

Dainų ir šokių sūkuryje

Kaip ir analogiškuose kitų seniūnijų renginiuose, šventės dalyvius linksmino savi ir kviestiniai atlikėjai ne tik iš rajono, bet ir Klaipėdos, Vilniaus, o tradicinės Marių šventės pabaigą vainikavo Kuršių marių pakrantėje uždegto laužo liepsnų spindesys.


Straipsnio komentarai

jonis2018-07-21
kodėl tiek mažai šventinių akimirkų nuotraukų Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Ar pavargote nuo karantino?